Adaptive Mind

Jsou požadavky a požadavky

Posted on: 2. června 2008

Kolem každého softwarového projektu existuje už ve fázi přípravy mnoho lidí, z nichž každý opanuje vlastními požadavky a představou, jak by měl vypadat výsledek. Dle mého názoru je kritickým bodem schopnost tyto požadavky kategorizovat, prioritizovat a efektivně spravovat jejich vývoj v čase.

Nejdříve je nutné uvědomit si, že existují tři základní skupiny požadavků:

  • požadavky uživatelů
  • požadavky klientů (stakeholderů)
  • technologická omezení

Ještě nikdy se mi nestalo, aby všechny tyto kategorie po základní analýze bezproblémově splynuly v jasné zadání.

Požadavky uživatelů

S boomem zvůčných anglických obratů jako jsou „Usability“, „User-centered design“, „Easy-to-use“ a „User experience“ přichází už i k nám povědomí o tom, že po spuštění projektu budou zřejmě existovat i jacísi uživatelé – tedy lidé, kteří by mohli nově narozenou službu, aplikaci nebo systém využívat ke splnění nějakých vlastních cílů.

A to je problém číslo jedna. Nefunguje tu totiž nikdy to, že by návštěvníci prahli po plnění cílů zadavatelů projektu. Pokud neexistuje v systému smysluplná funkce, která jim usnadní život nebo přinese přidanou hodnotu, pravděpodobně se uživateli nikdy nestanou. Ve fázi analýzy mě proto vždy pobaví, pokud klient řeší velikost loga, barevné schéma nebo umístění reklamních proužků.

Do praxe se bohužel u nás zatím nedostávají nástroje jako tvorba „Personas“ nebo „Uživatelské testování“, takže nám většinou nezbyde nic jiného, než se inspirovat u zaběhlých projektů, ospravedlňovat u klientů používání zaběhlých vzorů a prototypovat a prototypovat.

Požadavky klientů

Tady se zřejmě všichni shodnou, že by se hodila nějaká databáze nejobskurnějších požadavků – sám bych do ní pravidelně přispíval. Posuďte sami:

„Chceme, aby titulní stránka byla interaktivní a inovativní – v žádném případě nechceme nic, co už má někdo jiný. Podle naší představy by hlavní navigace měla být řešena pomocí 3D krychle, jejiž rotaci bude řídit uživatel pohybem myši a po kliknutí na jednu ze stěn vyskočí druhá úroveň navigace do poloprůhledného menu.“

Tato kategorie prostě všeobecně dopadá jako neustálý boj, vysvětlování a přesvědčování, že se opravdu snažíme dosáhnout výsledku, který bude zadavateli přinášet zisk, nikoliv výsměch.

Technologická omezení

A jsme u poslední instance – k této kategorii se bohužel mnohdy přihlíží už příliš pozdě. Spadá do ní jak omezení platformou (např. pokud jde o projekt webový, musíme vycházet z aktuálních schopností prohlížečů, výkonu samotné sítě i většiny přístupových zařízení našich uživatelů), tak omezení vývojových prostředků (kdy prostředkem může být i čas vývojáře) a hardwaru. V první kategorii lze poznatky shromažďovat průběžne a dále přizpůsobovat aktuálnímu vývoji. Druhá kategorie souvisí už mnohem více s finančními možnostmi zadavatele – možné je v podstatě cokoliv, otázkou ale zůstavá, zda se investice do realizace může ještě někdy vyplatit.

Tato kategorie je většinou reprezentována výčtem konfliktů s položkami v některé z kategorií předchozích a nejobtížnější je opět vysvětlení zadavateli, proč se nedomníváme, že „vyhledávání v katalogu výrobků s omezeními podle všech atributů s automatickým výběrem příslušenství podle geografické lokace uživatele s možností progresivních slev podle kombinací typů výrobků, počtu příslušenství a celkové ceny“ je triviální formulář, který v žádném případě nemůže přinést výkonové problémy, pokud ho použijí více než dva uživatelé zároveň.

Závěr

Máte také pocit, že vyjednávání požadavků je žonglování s mačetami na vysutém laně nad bazénem plným žraloků? Budu rád za vaše reakce a tipy, jak se s touto problematikou efektivně vypořádat.

Vlastnosti: ,

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Sleduj mě na Twitteru

Moje twíty

RSS Google Reader

  • Objevila se chyba, RSS zdroj je pravděpodobně mimo provoz. Zkuste to později.

RSS 417.cz

  • Objevila se chyba, RSS zdroj je pravděpodobně mimo provoz. Zkuste to později.
%d bloggers like this: