Adaptive Mind

Urchin Day

Posted on: 16. října 2009

Poslední den Summitu autorizovaných konzultantů v Mountain View v Kalifornii byl věnován serverové variantě Google Analytics, kterou akvíroval Google v roce 2005 a na jejím základě postavil jeho mladšího hostovaného bratříčka. Dopředu varuji, že míra techničnosti následujícího je již mírně za hranicí stravitelnosti, takže jeho další čtení podstupujete na vlastní nebezpečí.

Developers overview

Vývojářský tým se nejprve pochlubil, že dbá na zpětné krmení (feedback) svých uživatelů a za poslední rok vydal 5 updatů Urchinu verze 6, vyřešil 3 000 supportních ticketů, zpracoval 1 500 postů na diskusním fóru (z toho 246 od Mikea Chipmana) a vypil 475 galónů kafe. Smutnou tečkou za úvodem byl ale fakt, že jsou pro Urchin dedikovány nižší zdroje než pro Google Analytics, jejichž rapidní tempo vývoje v posledních měsících nemají šanci napodobit.

Nicméně byly představeny některé nové funkcionality, které určitě stojí za zmínku. Do prvního balíčku novinek patřila užší integrace se SEM produkty jako Google AdWords, Yahoo! Advertising nebo Google Keyword Suggestion Tool. Integrace s AdWords umožňuje automatizovanou správu rozsáhlejších kampaní včetně bid managementu s doporučenými hodnotami investic k dosažení optimálních výsledků a automatických alertů v případě, že jsou tyto hodnoty nastaveny příliž nízko. Dalším pozitivem této integrace je také to, že toto využití AdWords API je bezplatné.

Dále byly představeny některé nové reporty (srovnání výkonu zdrojů a médií návštěvnosti a Time on Site) a Data Export API podporující jak SOAP tak REST rozhraní. Dalším splněným snem administrátorů Urchinu by měla být také redukovaná varianta GeoDB s granularitou do úrovně zemí, která si namísto celé 600 megové databáze do úrovně měst, sítí a společností vystačí se 156-ti megabajty.

Na závěr bylo také oznámeno, že bude Urchin k dispozici až v 10-ti jazykových mutacích, mezi kterými čeština bohužel prozatím není.

Nové možnosti hostování Urchinu

V březnu letošního roku byla Calebem Whitmorem založena společnost Analytics Pros, která oznámila, že plánuje poskytování cloudovaných hostingových služeb šitých na míru Urchinu. Pro společnosti, které si nemohou dovolit náročnou instalaci a konfiguraci tohoto nástroje to tak může být zajímavá alternativa a to i vzhledem k tomu, že s touto společností lze uzavírat dvoustranné smlouvy o úrovni poskytovaných služeb včetně záruk o bezpečnosti dat a smluvních pokut v případě chyb na straně dodavatele (SLA).

Integrace

Rod Jacks z australské společnosti Panalytics představil betaverzi produktu, který umožní nahradit uživatelské rozhraní Analytics a integrovat různou úroveň dat z různých API (Google Analytics, Urchin nebo také Omniture). Formou specializovaných dotazovacích jazyků v několika různých šablonách (MS Excell, HTML a řada dalších) bude možné data díky jejich produktu transformovat do podoby, se kterou bude možné dále pracovat. Mike Chipman ze společnosti Actual Metrics dále představil nadstavbu administrátorského rozhraní Urchinu, která umožňuje hromadnou správu profilů, filtrů a uživatelů a vylepšuje možnosti časování některých automatických úkolů.

Slovo závěrem

Poslední akcí Summitu byla společná návštěva Tied House restaurace a baru v Mountain View. Překvapilo mě zejména zaujetí většiny zúčastněných, kteří i po 4-denním Summitu byli schopní několik dalších hodin debatovat na téma webové analytiky. Nám ostatním už nezbylo než zamáčknout slzu a těšit se na příští rok.

Vlastnosti:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Sleduj mě na Twitteru

Moje twíty

RSS Google Reader

  • Objevila se chyba, RSS zdroj je pravděpodobně mimo provoz. Zkuste to později.

RSS 417.cz

  • Objevila se chyba, RSS zdroj je pravděpodobně mimo provoz. Zkuste to později.
%d bloggers like this: