Adaptive Mind

GAAC Summit – shrnutí

Posted on: 23. října 2009

Před Summitem jsem si položil několik otázek a nyní bych rád shrnul, zda jsem na ně nalezl odpovědi.

Atribuční model

Jednoznačnou odpověď ohledně dalšího vývoje atribučního modelu v Google Analytics jsem nedostal. Rozhodně jsem ale nebyl jediný, který se o tuto problematiku zajímal a podobnými dotazy mě podpořilo hned několik dalších konzultantů.

Prozatím se musíme smířit se současným pojetím Googlu, ale díky novým Multiple Custom Variables se možnosti vlastní implementace atribučního modelu rozšiřují.

Případové studie, tipy, triky, komunikace

Kvalita prezentací se různila. Od strohých popisů průběhu projektů s důrazem na komplikace během prosazování použití analytických nástrojů, přes prodejní nebo přehledové prezentace vlastních nebo cizích produktů konzultantských firem až po inspirativní přednášky o nových způsobech nahlížení na data s praktickými ukázkami.

Osobně mě nejvíce zaujaly možnosti měření aktivit v sociálních sítích a integrace s marketingovými nástroji nebo analytickými nástroji z kategorie business intelligence.

Novinky v Google Analytics

Nejpříjemnějším překvapením byly ale nakonec prezentace novinek v Google Analytics (anglicky Google Analytics Now More Powerful, Flexible And Intelligent), ale také pečlivě připravený postup jejich zveřejnění. Vybral jsem několik z nich a nyní se pokusím naznačit možnosti jejich praktického využití.

Analytics Intelligence

Ukázka Analytics Intelligence

Tato skvělá nová funcionalita vám ušetří mnoho práce s analýzou trendů a umožní vám včasné zaznamenání neobvyklých změn a to zejména:

  • jste-li konzultanty, kteří chtějí své klienty odstínit od množství nesrozumitelných dat a informovat je pouze o podstatných změnách na jejich webu
  • nemáte-li čas na hloubkovou analýzu všech segmentů – např. podle zdrojů návštěvnosti, vstupních stránek, geografických regionů nebo různých prohlížečů (např. nárůst návštěvnosti po billboardové kampani na severní Moravě)
  • chcete-li si ověřit, že změny, které jste na webu provedli se odrazily očekávaným způsobem na klíčových veličinách (např. snížení Bounce Rate po optimalizaci Landing Page)

Statistický aparát za touto funkcionalitou navíc umožňuje zobrazit pouze ty nejvýraznější změny a srovnávání trendů mezi dny, týdny až měsíci. Další výhodou je, že Google přepočítal tato data i zpětně.

Manuálním nastavením varování navíc můžete být informování o konkrétních změnách e-mailem (kterak používat Custom Alerts – anglicky od Avinashe Kaushika).

Multiple Custom Variables

Jak jsem již zmínil v poznámce o Atribučním modelu, byla konečne vyslyšena prosba o rozšíření počtu uživatelských proměnných. Prozatím byla k dispozici pouze jedna vázala se na uživatele (prohlížeč) v podobě cookie s 2-letou trvanlivostí.

Nové nastavení umožňuje využití až 5-ti uživatelských proměnných, které lze navíc podle trvanlivosti rozdělit do tří kategorií:

  • Visitor – stejná jako u současné _utmv cookie – zůstává tedy platná i po vypnutí prohlížeče a návratu uživatele na web (př. uživatel, který alespoň jednou příšel z kampaně v AdWords)
  • Session – její platnost končí s odchodem uživatele z webu (př. odlišení přihlášeného/nepřihlášeného uživatele)
  • Page – je vázána pouze na jedno konkrétní zobrazení stránky (př. segmentace typu „Uživatel, který navštívil stránku s kontaktním formulářem“)

Další tipy můžete nalézt také v anglickém článku Justina Cutroniho Google Analytics Custom Variables Overview.

Rozšíření správy Cílů (Goals)

Vytváření duplicitních profilů jen kvůli omezení 4 cílů na profil je konec – nyní bude k dispozici cílů 20 a navíc bude možné sledovat i cíle v podobě měkkých metrik – dosažení určitého počtu zobrazení stránek nebo času stráveného na vašem webu (videoukázka na Youtube, anglický článek New Google Analytics Goals).

Další užitečná vylepšení

Mezi další dlouho očekávané změny bych zařadil také vylepšení filtrování tabulek a možnost zobrazení více dimenzí v jedné tabulce (videonávod na Youtube), zpoužitelnění metriky unikátních návštěvníků v Custom Reports (anglicky Segmenting Unique Visitors in Google Analytics), možnost sdílení Custom Reports a Advanced Segments a trackování mobilních zařízení.

Závěrečné shrnutí

Summit mě opravdu nadchl. Pracovní prostředí v Googleplexu je báječné a setkání s podobně uvažujícími lidmi je vždy inspirativní. Vývojářské týmy analytických produktů Google to opravdu myslí vážně a pečlivě naslouchají všem podnětům z řad webových analytiků. Budoucnost těchto produktů je díky silné základně konzultantských firem, které je podporují, zcela jistě světlá.

Vlastnosti:

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

Sleduj mě na Twitteru

Moje twíty

RSS Google Reader

  • Objevila se chyba, RSS zdroj je pravděpodobně mimo provoz. Zkuste to později.

RSS 417.cz

  • Objevila se chyba, RSS zdroj je pravděpodobně mimo provoz. Zkuste to později.
%d bloggers like this: